Роз’яснення щодо особливостей нарахування за послуги по теплопостачанню для мешканців смт.Бородянка

Застосування тарифу по тепловій енергії, при якому сплачувалася однакова щомісячна сума протягом року, і взимку, і за відсутності опалення влітку, було незрозумілим для споживачів та ставало причиною постійних протиріч між Підприємством та абонентами.

Саме тому, Рішенням виконавчого комітету Бородянської селищної ради Бородянського району Київської області від 06.12.2018 р. № 404 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання, централізоване водовідведення та на централізоване теплопостачання КП КОР «Бородянкатепловодопостачання»», введено в дію з 01.01.2019 р. порядок розрахунків за централізоване опалення за двоставковим тарифом:

  • умовно – змінна частина для абонентів житлових будинків без будинкових, квартирних приладів обліку в опалювальний період за 1 кв.м. опалювальної площі 40,23 грн. з ПДВ;
  • умовно – постійна частина місячна плата протягом року за 1 кв.м. опалювальної площі 11,46 грн. з ПДВ.

Цей тариф передбачає, що жителі смт.Бородянка сплачують за послугу з централізованого опалення протягом усього року, але за різними ставками. У міжопалювальний період плата нараховується лише на постійні витрати Підприємства (заробітна плата, утримання і ремонт мереж та інше), а під час опалювального сезону до цього додадуть плату, необхідну для придбання газу, електроенергії, вироблення і транспортування тепла.

Двоставковий тариф на послугу з централізованого опалення складається з двох частин: “умовно-постійної” (так званої, абонентської плати) та “умовно-змінної” (плати за фактично спожиту теплову енергію). Термін “абонплата” вживається для полегшення взаєморозуміння з мешканцями.

Що ж входить до витрат Підприємства при двоставковому тарифу:

  • умовно-постійна, або абонентська плата, яка нараховується щомісячно протягом року і відшкодовує витрати, пов’язані з необхідністю підтримання в робочому стані джерел теплової енергії, теплових мереж та теплоспожи-вальних установок;
  • умовно-змінна, або плати за спожиту теплову енергію, яка повинна компенсувати витрати Підприємству за використані енергоносії.

Мешканці сплачують абонплату протягом усього року. З 01 січня 2019 року  вона складає 11,46 грн за 1 м² опалювальної площі за місяць протягом року. Абонплата не є платою наперед. Це не авансовий платіж, як дехто вважає, а витрати Підприємства. Тому і сплачувати їх потрібно протягом всіх 12 місяців. Кошти, отримані у вигляді абонентської плати від населення, спрямовуються на потреби Підприємства. Зокрема, на придбання матеріалів (труб, засувок, компенсаторів), сплату різноманітних податків і зборів, виплату заробітної плати і відрахувань по заробітній платі, воду на підживлення теплових мереж, ремонт, амортизаційні відрахування. Ця частина витрат пов’язана з необхідністю підтримки в робочому стані джерела теплової енергії і теплопостачальних установок (теплові мережі та котельні) не залежить від кількості відпущеної теплової енергії і тому не підлягає перерахунку.

Коли на житлові будинки не подається теплоносій для опалення, це не означає, що Підприємство не працює. Адже щодня наших працівників можна побачити на ліквідації поривів, виявлених після гідравлічних випробувань, відділи по роботі з населенням ведуть прийом споживачів з питань розрахунків, бухгалтерія обробляє плату від населення, сплачує податки та нараховує заробітну плату, диспетчерська служба цілодобово стежить за роботою Підприємства. Кожен структурний підрозділ виконує свою роботу, необхідну для повноцінного функціонування підприємства.

 

 

За рахунок абонентської плати проводяться наступні роботи:

  • експлуатація системи магістральних і внутрішньоквартальних теплових мереж;
  • експлуатація та ремонт котлів, районних, квартальних, модульних котелень, експлуатація обладнання котелень, центральних теплових пунктів;
  • ремонт і налагодження контрольно-вимірювальних приладів і автоматики,
  • експлуатація ремонт і налагодження газового та електрообладнання.

За рахунок абонентської плати в міжопалювальний період виконуються заходи з підготовки до нового опалювального сезону, планово-попереджувальні ремонти, а в опалювальний період здійснюється забезпечення безперебійної та якісної поставки тепла і усунення аварійних ситуацій.

Звертаємо Вашу увагу, що до складу абонентської плати не входять витрати на утримання і ремонт внутрішньобудинкових мереж теплопостачання. Обслуговування внутрішньобудинкових мереж теплопостачання проводиться виконавцем послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкової території (Бородянське УЖКГ) та за рахунок відповідного тарифу.

Запровадження постійної частини тарифу, що оплачується споживачами впродовж року (плата за обслуговування котелень та теплових мереж), забезпечує рівномірне фінансування капітального ремонту та оновлення обладнання котелень і теплових мереж. Права споживачів при цьому не порушуються, вони відшкодовують економічно обґрунтовані витрати Підприємств теплопостачання на виробництво, та транспортування теплової енергії, але більш рівномірно — впродовж року.

Тому оплата цієї частини тарифу нараховується до сплати споживачам щомісячно впродовж року (12 місяців).

“Умовно-змінні витрати” (плата за фактично спожиту теплову енергію). Протягом опалювального сезону з 01 січня 2019 року мешканці смт.Бородянка сплачують  40,23 грн за 1 м²  опалювальної площі (при відсутності приладів обліку теплової енергії) з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2015 р. № 1037 «Про запровадження перерахунку вартості послуги з централізованого опалення залежно від температури зовнішнього повітря», що набрали чинності 19.12.2015 р. (із змінами та доповненнями). До цієї суми додається абонплата.

Найбільше навантаження в роботі Підприємства припадає саме на зимовий період, коли виробляється і транспортується теплова енергія до будинків споживачів.

Схема нарахувань тарифу наступна:

— травень, червень, липень, серпень, вересень — нараховується лише абонентна плата;

— жовтень (з початку опалювального сезону), листопад, грудень, січень, лютий, березень, квітень (до закінчення опалювального сезону) — абонентна плата і плата за фактично спожиту теплову енергію.

Основну частку другої частини (умовно-змінної) складають витрати на паливо, електроенергію, необхідні для виробництва і транспортування теплової енергії. При зниженні споживання тепла, споживач сплачує за фактично спожиту теплову енергію і зацікавлений в їх економії.

Саме на умовно – змінну частину двоставкового тарифу на послугу з централізованого опалення для населення (фізичних осіб) житлових будинків без будинкових та квартирних засобів обліку теплової енергії, тобто на 40,23грн. за 1 кв. м.  за розрахунковий період протягом опалювального сезону додатково нараховується коефіцієнт, що враховує відхилення фактичної температури зовнішнього повітря, дані яких Підприємство отримує від метеостанції м.Тетерів (щоденно, в опалювальний період). До цієї суми додається умовно – постійна частина місячна плата протягом року за 1 кв.м. опалювальної площі в сумі 11,46 грн.

Розглянемо на конкретному прикладі, при опалювальній площі квартири 31,2 м2 (беручи коефіцієнт за січень місяць 2019 року):

357,55 грн. (площа 31,2 м2 * 11,46 грн. (умовно – постійна частина)) + 1659,97 грн. (40,23 грн. (умовно – змінна частина) * 1,3225 (коефіцієнт, що враховує відхилення фактичної температури зовнішнього повітря за січень 2019 р.) * 31,2 (м2, площа квартири) = 2017,52 грн.

Таким чином, з початку нарахувань плати за послугу з централізованого опалення за двоставковим тарифом, змін зазнала лише сама система нарахувань.